Zpět na články

PewDiePie, Markiplier, Philip DeFranco a řada dalších pomáhá YouTube kanálu, který čelí žalobě

YouTube systém na ochranu autorských práv zjevně nefunguje tak, jak má. Youtubeři se ale rozhodli s tím něco dělat.

zdroj: tisková zpráva

Možná že YouTube kanál h3h3Productions neznáte. Vede ho sympatická dvojice Hila a Ethan, kteří většinou vytáhnou nějaký ten YouTube bizár a s gustem si smlsnou na jeho autorovi. Jejich videa se vyjadřovala k aférám jako třeba to, že si The Fine Bros chtěli nechat patentovat slovo REACT a nebo že youtuber Leafy si dělal srandu z postiženého kluka.

 

I když jim častokrát někteří autoři hrozili žalobou, nikdy k tomu nedošlo. Až doteď. Podivný YouTube kanál MattHossZone se zjevně cítil dotčený skutečností, že skončil mezi těmi, na které si Ethan a Hila posvítili. Jejich video, kde se do Matta aka Bold Guye pustili můžete vidět níže. Není to nic hrozného. I tak si to ale Matt vzal osobně. A tak h3h3Productions zažaloval. Bohužel, jak se ukázalo, oblíbený fair use – tedy možnost využít něčí záběry v případě komentáře nebo edukativního účelu - není tak prostá věc, jak by se čekalo. Celá věc musí projít soudním procesem, na jehož konci soudce určí, jestli Hila a Ethan měli právo záběry z kanálu MattHossZone použít, nebo ne.

 

To ovšem pro dvojici znamená řadu finančních výdajů a problémy s kanálem. Oba dva tak natočili emotivní video, kdy si na situaci postěžovali. Reakce YouTube komunity byla ale úžasná. Philip DeFranco založil sbírku na podporu h3h3Productions, ve které se dosud vybralo přes 150 tisíc dolarů (tedy asi přes 3,5 milionu korun). Sbírku podpořili taková jména jako PewDiePie, Markiplier, sám tvůrce Minecraftu Notch, ale třeba i zmínění The Fine Brothers a Leafy, do kterých se h3h3Productions dříve opřelo.

 

Ethan a Hila vydali video, kde od srdce poděkovali za tak ohromnou reakci – a protože se vybralo zatím víc penez, než potřebují, veškeré peníze, které zůstanou po nákladech na soudní spor, zůstanou na právní služby pro YouTubery, kteří se dostanou do podobných právních sporů – ať už se jedná o malé, nebo velké kanály. Zkrátka YouTube si více méně zakládá svoje odbory.

Teď je otázka, kdy něco podobného přijde i k nám. Fair Use je totiž pro Evropu mnohem hůře definovatelný, navíc Evropská unie má pravidla ohledně autorských práv více roztříštěná. Ale o to víc by i místní tvůrci potřebovali jednotnou právní ochranu, která by podporovala malé i velké kanály. Ale kdo ví, třeba na to také jednou dojde.

Tagy: YouTube autorská práva Copyright youtube drama

Zdroj: Youtube/h3h3productions

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články