Zpět na články

Vloger natočil v kostele chytání Pokémonů, nyní mu hrozí tři a půl roku vězení

Myslíte si, že máme v Česku nedostatečnou svobodu projevu? Ano, narážíme tím na kauzu se Pstruhem103, jenž měl pletky se soudem kvůli svému urážlivému a vulgárnímu YouTube videu. V Rusku ale stačí, abyste hráli hry na mobilu v kostele a můžete si pěkně dlouho posedět v chládku.

zdroj: tisková zpráva

Jednadvacetiletý vloger Ruslan Sokolovsky natočil minulý rok video uvnitř slavného chrámu Na krvi k poctě Všech svatých v Jekatěrinburgu, kde chytal Pokémony ve hře Pokémon Go a k tomu prohodil pár vět o tom, že se mu zřejmě nepodaří chytit Ježíše a dělal si srandu z náboženství. Video bylo označeno jako protizákonné, protože prý podněcuje k náboženské nenávisti a urážení lidské důstojnosti. Tento zákon byl zaveden v roce 2013 a přinesl mimořádná opatření k potlačování svobody projevu na náboženských místech, kde by mohlo dojít k urážení pocitů věřících. Za tento čin může být udělena pokuta a v horším případě i trest odnětí svobody.

Krátce po umístění videa na Youtube byl Sokolovsky zatčen a podle Washington Post je nyní v domácím vězení. Jeho soudní proces má skončit v pátek a žalobce zažádal o nejvyší možný trest a to tři a půl roku ve vězení. Do dnešního dne bylo obviněno z tohoto trestného činu pouze šest lidí a všichni skončili ve vězení.

"Možná jsem idiot, ale nejsem v žádném případě extrémista„ prohlásil Sokolov v dopise pro zpravodajské centrum Meduza. "Lidé byli vězněni v táborech po desítky let kvůli žertům o komunismu a Stalinovi. A děje se to i nyní, chtějí mě zavřít na tři a půl roku za žerty o pravoslavné církvi. Pro mě je to barbarství a zaostalost, nechápu, jak je to možné.„

Domácí vězení pro něj znamená, že nemůže opustit dům, používat telefon nebo internet a má zakázanou komunikaci se všemi kromě svého právníka a vyšetřovatelů.

Za Ruslanem stojí zástup jeho fanoušků a podpůrců, kteří zaslali 14 032 stížností proti zatčení a požadují jeho propuštění.

Tagy: vězení Rusko náboženství Android youtuber

Zdroj: YouTube, amnesty.org

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články