Zpět na články

Nemáte sběratelskou kolekci Falloutu 4? Nevadí! Vytvořte si Pip-Boye sami, řeknu vám jak na to!

Je to nějaký pátek, co jsem začala tvořit cosplay pro hru Fallout 4 a největším problémem, před kterým jsem stála, byl Pip-Boy. Uvažovala jsem, zda počkat na sběratelskou edici, zda si jej vyrobit z izolační pěny či zjistit možnosti 3D tisku. Zde vám nabízím ukázku toho, jak lze vyrobit Pip-Boy 3000 Mark IV sami doma, protože když už to zvládla taková levota jako já, tak to musí zvládnout každý.

zdroj: tisková zpráva

Na internetu se prohnala zpráva, že si jeden mladý muž vyrobil model nového typu Pip-Boye, který vytiskl na 3D tiskárně a dal jej k dispozici na internet. Lze do něj vložit několik velikostí mobilních telefonů a použít tedy obrazovku, jako u Pip-Boye ve hře. Kompletní návod na sestavení naleznete zde.

pip-boy zdroj: tisková zpráva

Já jsem zvolila pro tisk velikost 100%, která by měla pasovat na můj telefon a nechala všechny součástky vytisknout u výrobce 3D tiskáren Prusa Research. Součástek bylo asi okolo 40 kusů a výstupy světel se musely tisknout z průhledného plastu, aby se do nich daly vložit diody. Tisk trval na třech tiskárnách cca 12 hodin.

pip-boy zdroj: tisková zpráva

K sestavení bylo potřeba nakoupit spousta šroubků a dalších doplňků. Polovinu z nich se mi nepovedlo sehnat. Ale pamatujte, že lepidlo toho dokáže zachránit hodně.

První jsem se potřebovala zbavit hrubého povrchu, který byl vytvořen tiskárnou. Nožem, jehlou a kleštěmi jsem odstraňovala zbytkový plast a čistila díry na šrouby, což bylo dost náročné, protože některé přebytečné plasty se z dírek prostě nedaly vytáhnout a tak jsem musela častokrát vytahovat vrták a díry provrtávat. Sešroubovala jsem podle návodu co šlo, zbytek jsem lepila. A nevěřte návodům, někdy to vypadá mnohem lehčeji než to ve skutečnosti je.

Výstřižek zdroj: tisková zpráva

Spousta lidí povrch výrobků z 3D tiskárny upravuje acetonem, který jej naleptá a zbaví vytisknutý výrobek hrubé textury. Ovšem s ním nemám zkušenosti, takže jsem to nehodlala riskovat. Místo toho jsem použila šeps, což je nátěrový povrch na malířská plátna, který se dá později vybrušovat do hladka. Nanesla jsem na každou část asi patnáct vrstev, nechala zaschnout a vybrousila smirkovým papírem do relativní hladkosti.

2 zdroj: tisková zpráva

Pak nanesla základovou barvu v několika vrstvách a začala s detaily. Použila jsem několik odstínů zelené, černou, stříbrnou a žlutou na detaily, hnědou a oranžovou pro rez.

12208390_1020179384690126_7702407233185283902_n

Nejlépe se osvědčilo zvýrazňovat okraje a záhyby tmavší barvou a úplně na závěr suchým štětcem napodobovat reznoucí materiál. Doporučuji se vyhýbat více vrstvám barvy, zacpává pak prostory pro šrouby a dobře zakrývá detaily, které by měly být vidět.

4 zdroj: tisková zpráva

pip-boy

Na první větší problém jsem narazila při sestavování samotného zapínání Pip-Boye, kdy nevydržel plast a praskl, takže jsem jej musela slepit napevno. Do příště jsem poučena, že namáhané spoje jsou potřeba vytisknout z pevnějšího materiálu. Všechno jsem přelakovala bezbarvým matným lakem a vytiskla papírové ukazatele hodnot, jenž jsem přelepila fólií a umístila na místo.

Pak přišla na řadu elektronická část. Od malička mám přirozený respekt před elektřinou, protože ji totálně nerozumím. Na stránkách 3D modelu byl v celku jednoduchý návod jak udělat elektrický obvod. Ale jsem fakt nešika. Naštěstí jsem měla k dispozici člověka, který tomu rozuměl o trošku více než já a asi po čtyřech hodinách nadávání a házení předmětů o zeď se diodka rozsvítila. Občas sice bliká, ale to to už historie řešit rozhodně nebude. 

pip-boy zdroj: tisková zpráva

Pak jen stačilo přilepit či našroubovat pohyblivé části, kolečka a ovládací prvky a vložit smartphone na místo obrazovky. Jen upozorňuji, že můj iPhone 6 se do rozměru 100% sice vlezl, ale nevypadalo to moc pěkně, zřejmě to chce jiný typ telefonu. Vzhledem k tomu, že je Pip-Boy stavěný na pánskou ruku, tak jsem byla nucena si vycpat rukáv vault suitu, protože mi sklouzával z ruky. Kolik zabrala kompletní výroba vám neřeknu, protože jsem to nepočítala, ale deset hodin to rozhodně přesáhlo.

Pokud jste mými zkušenostmi ze stavby Pip-Boye inspirováni, tak vám určitě doporučuji do toho jít. Sestavit jej sice nebylo rozhodně jednoduché, ale pokud jste aspoň trošku manuálně zruční, tak to určitě zvládnete. Výsledek totiž stojí za to!

2

 

Tagy: fallout 4 3d tisk vyrob si návody

Zdroj: Archiv

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články